img

22 Haziran 2023

For Her'ün 20. Yılı

Bu yıl, for her parfümünün 20. yıl dönümü. Benzersiz ve zamansız çekiciliğiyle lansmanından yirmi yıl sonra bile sadık takipçilerinin sayısı artmaya devam eden bir kokuyu kutluyoruz. Anında fark edilebilen ve taklit edilemez biçimde eşsiz kokusuyla for her, parfüm dünyasında modern bir klasik ve gerçek bir ikon haline geldi. Narciso Rodriguez tarafından kadınların zarafetine ve şıklığına bir övgü olarak tasarlanan for her, devam etmekte olan ve zamanla gelişen sonsuz bir kadınlığın öyküsünü anlatıyor. 20 yıl önce modern koku sahnesini sonsuza dek değiştiren for her, bugünün kokusu olmayı sürdürüyor.  

Bir ikonun yaratılışı

for her , zamansız zarafete ve saflığa dair benzersiz bir estetik anlayışına sahip bir tasarımcının tutkusu ve vizyonundan doğan bir kreasyon. 21. yüzyılın en takdir edilen Amerikalı moda tasarımcılarından biri olan Narciso Rodriguez, mimari ama kadınsı tarzıyla ünlüdür. Rodriguez'in çalışmaları her zaman kadınlardan, onların güzelliğinden, gücünden ve zarafetinden ilham aldı. Onun bu vizyonu modadan kokuya dönüştürmesi sezgisel bir ilerlemeydi.

“Bu kokuyu yaratmak benim hayalimdi ve bu fikri hayata geçirme konusunda tutkuluydum. Kokunun da modanın da bir kadının algılanma biçimine katkısı çok büyük, bu bakımdan mantıklı olan, her ikisinin de aynı estetik anlayışa ve aynı sürece göre tasarlanması. Ben de bağımlılık yapıcı, şehvetli ve sonsuza dek güzel bir koku yaratmak istedim.” – Narciso Rodriguez

Tasarımcı, moda koleksiyonlarının her bir parçasında olduğu gibi, for her parfümün yaratılmasında da bizzat yer aldı.  Parfümün esansından, şişenin parlaklığına ve kapağının şekline kadar her detaya titizlikle ve özenle dikkat etti.

“Sürecin sonunda adımı üzerine koyabileceğim bir parfümü benim yerime yaratması için başka birini aramıyordum. for her, tamamladığım herhangi bir elbise veya şekil verdiğim herhangi bir ayakkabı kadar benim ve işimin bir parçası.” – Narciso Rodriguez

 

Misk’in gücü

for her’ün öyküsünde her şey miskle başladı. Birkaç yıl önce, tasarımcıya bir şişe nadir Mısır misk yağı verilmişti ve bu onun kişisel imzası haline gelmişti: bir tılsım gibi taşınan kokusal bir imza. Rodriguez, miskin benzersiz ve etkileyici gücü ile onu taşıyan kişinin doğasını yansıtma ve açığa çıkarma konusundaki olağanüstü yeteneği karşısında büyülendi. Misk ile kurulan bu güçlü ve samimi bağ, tasarımcının kendi kokusunu yaratma zamanının geldiği ve bu kokunun kalbinde de misk olması gerektiği anlamına geliyordu.

“İçinde misk olmayan bir koku yaratmayı hayal bile edemezdim. Öylesine kendine özgü bir hava katıyor ki, bağımlılık gibi. Misk’in saf gücü çok baştan çıkarıcı ve onu taşıyan her kadın için benzersiz permütasyonlar sunuyor ki bu gerçekten büyülü.” – Narciso Rodriguez

Onun bu nadir misk yağından bir şişeyi ünlü parfümörler Christine Nagel ve Francis Kurkdijan ile paylaşmasıyla bu değerli misk tamamen yeni bir koku diyarı oluşturarak modern kokularda bir devrime ilham verecek bir parfümün temeli haline geldi.

 

Benzeri olmayan bir koku

İki büyük parfümörün yeni bir koku yaratmak için iş birliği yapması alışılmadık bir yaklaşımdı ancak aralarındaki yaratıcı fikir alışverişi ile Narciso Rodriguez bugün parfümeride ustaca bir başarı olarak görülen bir kokuyu ortaya çıkardı.

 

Süreç, son derece bağımlılık yaratan ama bir o kadar ince bir notayla başladı: Narciso Rodriguez’in asıl ilham kaynağına övgü niteliğindeki for her ve ikonik imzası haline gelecek olan modern bir beyaz misk akoru. Hedef hem basit hem de cüretkârdı; kokunun kalbindeki bu nadir miskten ışıltılı bir çiçek kokusu geliştirmek.

 

Her ne kadar for her’ün belirleyici notası inkar edilemez bir biçimde misk olsa da, bu kokunun gerçek büyüsü aynı zamanda onu çevreleyen akorların eşsiz simyasında yatıyor. Parfümörler for her’ün kalbindeki imza koku olan miski, portakal çiçeği ve osmantusun çiçeksi yönleri, hafif amber ve odunsu dokunuşlar ile dönüştürdüğünde ortaya mükemmel bir sentez çıktı.  Şipre kokulu bir parfümün modern ve şeffaf versiyonu, klasik olmaya aday bir koku.

for her bütünüyle yeni bir şipre tarzını, modern şipre miskini tanıtarak koku tarihinde yeni bir sayfa açtı. Gerçek bir kokusal sanat eseri olan for her’ün parfümeriye katkısının önemine yakışır biçimde, onun benzersiz zarafeti ve şıklığında kendi ömürlük imzasını bulan dünyanın dört bir yanındaki kadınlar ona değer verdi.

“Parfüm, bir kadının temel imzasıdır; onun kim olduğunu ve kendini nasıl gördüğünü hemen yansıtır. Kadın, parfümüyle özdeşleşir; kokusu kişiliğinin ve hayatının bir parçası haline gelir.” – Narciso Rodriguez.

 

Zamana direnen bir estetik anlayışı

Nasıl ki Narciso Rodriguez’in kendi nadir Mısır misk yağı, for her’ün benzersiz kokusal imzasının başlangıç noktası oldu, şişeye de tasarımcının kendi ilhamı şekil verdi.

 

"for her’ün şişesinin ardındaki fikir, çok değerli bir şey tasarlamaktı. Bir Çin enfiye şişesinden aldığım ilhamla, çok katmanlı bir şeffaflık yanılsaması yaratmanın peşindeydim. Bu enfiye şişelerini 23 yaşımdayken Asya’ya ilk seyahate gidişimde toplamıştım.” – Narciso Rodriguez

İçten siyaha boyanmış bu küçük enfiye şişesi, tasarımcıya yeni parfümünün esrarengiz gizemini yansıtacak bir şişe yaratması için ilham verdi.

for her’ün saf ve özlü şişesi adeta bir sanat eseri: Şişe içinde şişeye benzer yarı saydam camın içinde asılı duran siyah bir dikdörtgen. Bu tasarım, endüstrinin kodlarını kırdı çünkü o zamanlar kadınsı kokularda şeffaflık beklenirken, siyah genellikle erkeksi kokularla ilişkilendiriliyordu.

Tasarım, aynı zamanda mevcut teknolojinin sınırlarını da zorlayarak tasarımcının hayal ettiği şişe görünümüne tasarımcının mükemmeliyetçiliği ve tutkusuyla yönlendirilerek birçok tekrardan sonra kavuştu. Parfüm dünyasında türünün ilk örneği olan siyah iç cilalı tasarım, başlı başına bir ikon haline gelecekti… Dik ve düz hatlara sahip bir form.

“İşte bu saf güzellik nesnesi for her’ün şişesi, ama içinde ne olduğu belli değil; onu deneyimlemeniz, ona aşık olmanız gerekiyor. Tıpkı içindeki koku gibi, gizemli bir havası ve bir ikilik duygusu var.” – Narciso Rodriguez

Moda evinin simgesi olan bir renk kombinasyonundan hareketle, siyah kapaklı şişe ince bir zarafet ve güzellik dokunuşuyla yan yana getirilerek açık pembe bir kutuda sunuldu.

Belirleyici bir portre

for her’ün esas ilham perisi olan Carmen Kass’ın ikonik portresi, modayı ve parfümü aşarak Narciso Rodriguez’in evinin kalıcı bir simgesi haline geldi. Efsanevi fotoğrafçı ikili Inez ve Vinoodh tarafından çekilen Carmen’in portresi – çıplak omuzları ve yüzünü çerçeveleyen Helenistik saç örgüsüyle sonsuz kadınlığı ve sessiz ama güçlü bir zarafeti temsil ediyordu. Onun başını yana eğişi ve delici bakışları, güzelliğiyle neredeyse tanrıçaya benzeyen ama bir şekilde erişilebilir de olan bir kadın hayali yarattı.

Bu ikonik imge aslında moda koleksiyonu için tasarlanmıştı ve for her parfüm daha tasarlanmadan çok önce vardı. Ancak tasarımcı bu tamamen siyah beyaz portrenin, for her’ün ruhunu zamansız bir zarafetle ve bu dünyadan değilmiş gibi içten bir duyguyla mükemmel bir şekilde yansıttığını fark etti.

Bu eşsiz ve unutulmaz görüntü, for her’ün olağanüstü başarısında rol oynamakla kalmayıp aynı zamanda koku tarihinin en ikonik imgelerinden biri olmayı sürdürüyor.

 

Yeni bir ilham perisi, yeni bir dönem

for her, 2021’de yeni ilham perisi Lola Nicon ile yeni bir dönemi kucakladı. Hem saf hem de zarif, şaşırtıcı derecede taze bir güzelliğe sahip Lola’nın cesur ve esrarengiz varlığı, for her’ün zamansız geleneğini sürdürüyor ve bu koku öyküsünün nasıl geliştiğini yansıtıyor.

 

Yine Inez ve Vinoodh tarafından objektife alınan yeni kampanya, bir kadının kadınlığının en mahrem ve en güçlü yönlerini betimliyor. Saf doğal ışıkta, ışığın gölgeyle enfes etkileşimi eşliğinde çekilen kampanyanın, parça parça anılardan ve büyüleyici hipnotik anlardan oluşan ruhani ve rüya benzeri bir özelliği var. Siyah ve beyaz paleti, for her'ün orijinal ilham perisinin ikonik portresini hatırlatırken pembe detayı, modern kadınlığın kalıcı gizemine yeni bir ifade katıyor.

 

Bir ikondan bir koleksiyona…

for her eau de toilette’in yaratılması sadece modern bir klasiğin ortaya çıkışını kutlamakla kalmadı, aynı zamanda içinden bütün bir koleksiyonun büyüyeceği bir tohum haline geldi. for her koleksiyonundaki her koku, kalp notasında enfes miskin benzersiz bir dışa vurumuna odaklanarak for her kadınının farklı bir yönünü vurguluyor.

 

for her eau de toilette

İkonik orijinal for her eau de toilette, hafif amber notaları, paçuli ve sıcak odunsu kokularla bir araya gelen portakal çiçeği ve narin çiçeksi osmantus senteziyle zenginleştirilmiş miskten saf kalbiyle ile kadının zarafetini kutluyor. Zarif ve sofistike: sonsuz kadınlığın zamansız kokusu.

 

for her eau de parfum

for her öyküsünün ikinci bölümünde, for her eau de parfum kadının güzelliğini dışa vuruyor: gül, şeftali özü, hafif amber ve paçuli kokuları içeren pembe çiçeksi notalarıyla misk artık daha şehvetli. Orijinal şişenin siyah iç kısmı, yine evin simgesi olan ve for her ruhunun cisimleşmesindeki bu derin duygusallığı dışa vuran zarif pembe bir lak ile değiştirildi.

 

for her PURE MUSC

Miskin özü olan for her PURE MUSC, for her’ün imzası olan kokunun en saf halidir. Onun hafif kokusu; portakal çiçeği, yasemin ve ylang ylangın beyaz çiçeksi buketi ve kaşmir odununun rahatlatıcı sıcaklığı ile kucaklanan miskin en saf yönlerine ışık tutuyor. PURE MUSC, tamamen bağımlılık yaratan bir koku olarak tek başına kullanılabilir ama aynı zamanda for her koleksiyonundaki herhangi bir kokunun altına uygulanmak üzere mükemmel bir baz olması için özel olarak yaratıldı. Her bir notası, tüm for her kokularını tamamlayacak şekilde özenle ayarlandığı için kendi benzersiz kokunuzu yaratabilirsiniz.

 

for her MUSC NOIR

for her MUSC NOIR, ikonik for her kokusunun derin gizemini ve etkileyici ifade gücünü yeniden yorumlayarak yeni bir çağ açıyor. Daha koyu ve daha yoğun bir misk içeren MUSC NOIR, yoğun süet deri akorları, bambul otu, beyaz sedir, gül ve tatlı erik ile tamamlanan gizemli yanıyla, for her kadınının gücünü yansıtıyor. Kadının iç güzelliğinin güçlü gizemine ve doğuştan gelen duygusallığına bir övgü niteliğindeki MUSC NOIR, ilk kez içindeki gizemi ortaya çıkararak tamamen yarı saydam bir şişede sunuluyor.

 

for her MUSC NOIR ROSE

İkonik for her koleksiyonuna en son eklenen koku olan for her MUSC NOIR ROSE, yeni bir samimiyet havasını yansıtıyor. for her MUSC NOIR’a göre daha şehvetli ve daha az gizemli olan MUSC NOIR ROSE, yoğun sümbülteberin haz dolu buketi ile çiçek açıyor ve onun güneşsi yönleri imza kalp notası olan misk ve tatlı erik dokunuşlarıyla birleşiyor. Bergamot ve pembe biberin parlaklığı, yoğun süet deri akorları ve paçulinin hafif topraksallığı ile güçlendirilen oryantal vanilyanın bağımlılık yaratan dip notasıyla tezat oluşturuyor.


20 yıl önce ilk kokusunu yarattığından bu yana Narciso Rodriguez’in amacı, her bir kadının iç güzelliğini ve benliğini ortaya çıkarmak ve güçlendirmek oldu. Şimdi ise parfüm evi, for her ve Narciso Rodriguez parfümlerinin 20. yıl dönümünü kutlamak için bu zamansız aşk öyküsündeki yeni bir kokuyu sunuyor: for her forever.

İkonik for her koleksiyonuna değerli bir övgü niteliğindeki for her forever, Narciso Rodriguez’in misk mirasını, bu benzersiz koku imzasının ışıltılı yeni bir yorumuyla sürdürüyor. 

Kokusal bir övgü

for her’ün sonsuz kadınlığına bir övgü olan for her forever, ikonik Narciso Rodriguez miskinin en göz alıcı yönünü vurgularken, for her’ün çiçeksi şipre yönlerini yeniden yorumluyor.

En meşhur kokuların çoğunun ardındaki ünlü parfümör Sonia Constant, for her forever’ı ikonik eau de toilette’e incelikli bir saygı göstergesi olarak yaratarak kompozisyona yeni bir ışık ve parlaklık kattı.

"for her forever, for her’e bir övgü niteliğinde; kusursuz bir buket gibi, güneş ışınlarıyla ısınan, ipeksi bir çiçek kremi gibi yumuşak ve yoğun, heyecanlandırıcı bir titreşimle aydınlatılan taç yaprakların okşayışı gibi yaratıldı.” – Sonia Constant

Egzotik frangipani ve baş döndürücü gardenya, sümbülteber ve yaseminle karışarak orijinal for her eau de toilette’teki aynı kremsi osmantus çiçeği ile iç içe geçmiş göz alıcı beyaz çiçeklerden sarhoş edici bir buket oluşturur. for her forever, for her’ün kendine has biçimde bağımlılık yaratan dip notası olan yoğun odunsu paçulinin tanıdık yumuşaklığı ile zamansız orijinalini hatırlatan ve yeniden icat eden görkemli bir koku yaratıyor.

Bir şişedeki sonsuzluk…

for her’ün ikonik paletinin zarif pembe ve esrarengiz siyah yönleri ilk defa for her forever’ın şişesinde bir araya geliyor. for her koleksiyonunun imzası olan mimari silüetiyle for her forever’ın şişesi, alt tarafındaki saf pembe şeffaflığı ortaya çıkarmak için solan çarpıcı bir siyah gradyanla yeniden tasarlandı. Gül renginde zarif bir bantla bağlanmış pembe bir kutu içinde sunulan for her forever’ın şişesi, for her’ün zamansız estetiğini kutluyor.

Yarının ikonları

for her’ün 20. yıl dönümü sadece Narciso Rodriguez parfümlerinin yirmi yılını değil, aynı zamanda parfüm evi için bir sonraki bölümün başlangıcını da kutluyor. 2003 yılında kurulan Narciso Rodriguez parfümleri, tasarımcının ilk kreasyonuna ilham veren felsefe ve vizyona yanılmaz bir şekilde sadık kalırken, gelişme ve yenilenme konusunda olağanüstü bir yetenek sergiledi. for her'ün zamana karşı koyan bu çekiciliği, bu eşsiz gücün bir kanıtı ve önümüzdeki cesur yeni geleceğin bir habercisi.

 

img